O zespole

Bezmiar emocji w muzyce

MUNDINOVA

Nazwa pochodzi od „mundus” /łac./ – czyli świat, wszechświat, kosmos, a więc bezmiar i wolność.

18-go grudnia 2022 r. ukazał się drugi studyjny album zespołu pt. „Fantom”.

W sierpniu 2020 roku ukazał się debiutancki album zespołu pt. „W drodze”, wydany przez Mundi Art, z gościnnym udziałem Dariusza Kaliszuka (perkusja, perkusjonalia) oraz Mateusza Szemraja (oud, rubab, baglama). Album zawiera dziesięć autorskich kompozycji inspirowanych takimi gatunkami jak jazz/world/etno/.

Adam Baruch o muzyce Mundinova:

” Mundinova oferuje mnóstwo wspaniałej muzyki, bogatą różnorodność nastrojów i melodyjnych światów oraz genialne wykonania instrumentalne, a wszystko to w przyjemnej, mocno skupionej atmosferze, która sprawia, że ​​słuchanie jest naprawdę przyjemną podróżą. To po prostu wspaniały, trafiający do serca przekaz muzyczny. Świetna rzecz!”

Adam Baruch, The Soundtrack of My Life, 2020.

” Mundinova bardzo ciekawie prezentuje połączenie przebojowości popu, folkloryzującego etno, rozśpiewanej poezji, płynności chilli-out z impulsywnością jazzu”.

Dionizy Piątkowski, Era Jazzu, 2020.

Zespół zawiązał się w 2017 roku we Wrocławiu pod nazwą Mundi z intencją, by tworzyć muzykę unikalną, poruszającą, wrażliwą na słowo i przekaz. W 2020 roku do nazwy, niczym świetlista smuga komety, dołączył ogon „nova”, tworząc delikatną mgławicę zwiastującą Nowe 💫 oraz przynosząc dodatkowy ładunek twórczy  ☄️

Artyści koncertowali w Niemczech, Irlandii (Galway Jazz Festival), Norwegii (na zaproszenie teatru Stella Polaris). Wystąpili także na dwóch renomowanych festiwalach w Polsce: Festiwalu Literatury i Teatru Between w Bytowie oraz Festiwalu Generator Nadziei w Gardzienicach.

W 2018 roku zespół otrzymał pierwszą nagrodę podczas plebiscytu Bass&Beat Festival we Wrocławiu oraz wyróżnienie za kompozycję „W drodze” podczas festiwalu „Wschody” w Lublinie w 2019 roku.

Mundinova jest także autorem do muzyki do słuchowiska „Łączy nas Odra, a co ona nam opowie” w reż. Karoliny Krawiec oraz muzyki do słuchowiska „Legendy Roztocza” w reż. Doroty Kołodziej, inspirowanej rdzenną muzyką ludową regionu.

Członkowie MUNDINOVA swoją kreację opierają na ciągłym poszerzaniu i przekraczaniu granic wyobraźni, stawiając jednocześnie na rzemiosło wykonawcze i ekspresję. Partie poszczególnych instrumentów często traktowane są jako osobne linie melodyczne we wspólnym brzmieniu, a motywy przewodnie danego utworu są trampolinami do indywidualnych improwizacji. Podczas koncertów dla zespołu istotny jest uważny kontakt z odbiorcą oraz współobecność w podróży przez słowa i dźwięki.

Zespół tworzą


Dorota Kołodziej

Fot. Mirek Emil Koch

Wokalistka i aktorka teatralna. Od 2010 roku ściśle związana z kultowym teatrem Gardzienice, gdzie jako aktorka protagonistka kreuje role wokalno- aktorskie we wszystkich spektaklach w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego na scenach w Polsce i na Świecie (Teatr Polski w Warszawie, Teatr Powszechny w Warszawie, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Opera Narodowa w Teheranie, Gesher Theatre w Tel Awiwie, amfiteatry w Grecji i Hiszpanii). W marcu 2017 roku odznaczona Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne zasługi dla Kultury. Równolegle do pracy teatralnej związana głównie ze środowiskiem muzycznym z Wrocławia i Trójmiasta. Współpracuje z Golden Gate String Quartet z Gdańska.

www.dorotakolodziej.com

Marzena Cybulka

For. Mirek Emil Koch

Gitarzystka basowa, kontrabasistka, autorka muzyki i słów. Absolwentka studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary basowej Adama Kowalewskiego. Absolwentka Wrocławskiej Szkoły jazzu i muzyki Rozrywkowej II-go stopnia w klasie gitary basowej Tomasza Grabowego. W 2007 r. rozpoczęła pracę w teatrze muzycznym Capitol we Wrocławiu, grając do spektaklu „Operetka” (reż. Michał Zadara, muz. Leszek Możdżer). Współpraca ta rozszerzyła się wkrótce o kolejne produkcje. W 2009 r razem z obsadą „Operetki” brała udział w festiwalu teatralnym Live Arts Festival w Filadelfii. Na swoim koncie ma współpracę takimi artystami jak: Leszek Możdżer, Mieczysław Szcześniak, Krzesimir Dębski, Mike Russel, Artur Lesicki, Małgorzata Ostrowska, Mateusz Ziółko, Kasia Wilk, Felicjan Jędrzejczak, Igor Herbut, Robert Janowski. Współpracuje z Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collective.

www.marzenacybulka.pl

Michał Wilczyński

Fot. Mirek Emil Koch

Gitarzysta i współautor muzyki w: Girls On Fire, Teatr Ad Spectatores, PerFormacja. Regularnie koncertuje oraz współtworzy muzyczne wydarzenia we Wrocławiu m.in.: Zaucha Project, Młynarski Project, Lana Del Rey Cover Band. Współpracował z: Z.B.U.K.U, Opole Gospel Choir, Coffee Break, Dziubek Band. Realizuje się twórczo w swoich autorskich zespołach grających nowoczesną muzykę improwizowaną. Nauczyciel gitary oraz gry zespołowej we wrocławskich przestrzeniach: TONY podstawy dźwięków, Yamaha Szkoła Muzyczna Wrocław.